Příběhy české přírody

Pravdy a mýty o české přírodě. Příběhy, které spolu vytváří člověk a příroda. Poznejte je.

Monitoring populace perlorodky říční aneb letní dobrodružství při hledání perly Vltavy

V letních měsících a na podzim 2019 proběhla zatím první část monitoringu stávající populace perlorodky říční ve Vltavě, proto, aby bylo možné odhadnout její velikost a věkové složení. Od dubna až do konce října se tak bylo možné při splouvání Vltavy setkat s výzkumníky v prsačkách s oranžovými kužely tzv. aquaskopy, kterými je možné se dívat pod vodní hladinu a prohlížet si dno řeky, kde perlorodky žijí. 

Nejednomu vodákovi připravil náročné chvilky a nezapomenutelný zážitek potápěč s dýchacím přístrojem, který hledal perlorodky ve větších hloubkách nad 1 metr, kde se již nedá bezpečně brodit s aquaskopem. Z projíždějících lodí se tak často ozývalo: „Tati koukni! To je bobr!" (Pomyslným mrsknutím bobřího ocasu však byla jen ocasní ploutev potápěče). Jiná rozrušená rodinka na dvou kánoích se dohadovala o tom, že se ve Vltavě právě někdo z kolegů vodáků asi utopil a teď ho určitě hledají. Němečtí turisté neznalí českých reálií se ptali, zda-li zde probíhá archeologický výzkum pod vodní hladinou. A jeden mladý kanoista nikdy nezapomene, jak málem nechtěně nacvičil „eskymáka", když se vedle něj z hlubin poklidné Vltavy vznesl s rámusem sloupec bublin, které ode dna vypustila vltavská příšera - potápěč.

Týmu pracovníků Fakulty životního prostředí (ČZU) a externím expertům se během letošní sezóny podařilo potvrdit výskyt několika stovek dospělých jedinců perlorodky, desítek dospívajících jedinců a během potápění se podařilo potvrdit i výskyt juvenilních (velmi mladých) jedinců. Nalézané perlorodky jsou však nyní pouhým malým zlomkem kdysi bohaté populace. 

 

Ostatně posuďte z obrázků sami, zda je jednoduché perlorodky v říčním dně najít a rozeznat od okolního prostředí.

 

Aktuality

nelze najít broděním

Aktuality

vyfoceno potápěčem

Aktuality

hledání aquaskopem

Aktuality

kam nedohlédne aquaskop, tam musí potápěč